“Türkiye’nin Buğday İthalatı Yasağı Rusya’yı Etkilemeyecek”

Türkiye’de hububat açısından alım fiyatı içeride, ithalat yasağı ise yurt dışında yankı yarattı. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), bu yılki hububat alım fiyatlarında sınırlı artış yaparken, TZOB girdi fiyatlarındaki artışın ardından fiyatların üreticilerde hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gece saatlerinde açıklanan alım fiyatları, geçen yıla göre sadece yüzde 11 artış gösterdi. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Açıklanan fiyat, ne üretim maliyetleri ne de enflasyon rakamları ile bağdaşıyor. Çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz” dedi. Buğday fiyatlarının acilen revize edilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, cumhurbaşkanına yazılı talepte bulunacaklarını ifade etti.

Hasat döneminde artan arzın fiyatta yarattığı düşüşleri önlemek için dış ticaret tedbirleri alındı. Buğday ithalatı 21 Haziran ile 15 Ekim arasında durdurulurken, buğday ve arpa ihracatı TMO’dan uygunluk almak şartıyla serbest bırakıldı. Yurt içinde üretilen unla yapılan kati un ihracatı da serbest bırakıldı. Geçen yıl 5 milyar doların üzerinde hububat ithalatı yapan Türkiye’nin aldığı tedbirlerin ardından küresel hububat fiyatlarındaki düşüş hızlandı. Avrupa buğday fiyatları bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Rusya’dan gelen ilk açıklama ise Türkiye’nin buğday ithalatı yasağından etkilenmedikleri yönünde oldu. Rusya Tarım Bakanlığı, şu aşamada bir etki görülmediğini söyledi. Bir Alman hububat işlemcisi ise, “İthalat yasağından en büyük darbeyi Rusya alacak. Türkiye ithalatın yüzde 60-75’ini genelde Rusya’dan yapar ve bu yasak tam Rus buğdayı piyasaya düştüğünde devreye giriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir